DUBNICA NAD VÁHOM. Mesto Dubnica nad Váhom už využíva energiu z obnoviteľných zdrojov energie, a to práve vo forme fotovoltických elektrární na budovách vo vlastníctve mesta ako napr. na budove radnice, domu kultúry či budúceho co-workingu. Teraz k už existujúcim fotovoltickým elektrárňam pribudne 7 ďalších. Tie budú nainštalované na strechách dvoch základných a dvoch materských škôl, na budove zariadenia pre seniorov, na stanici mestskej polície, ako aj na telocvični, ktorú využíva centrum voľného času.
Na tento účel mesto získalo nenávratné finančné zdroje z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky prostredníctvom Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry v rámci operačného programu Slovensko v hodnote 1,25 milióna eur. Mesto teraz stojí pred vyhlásením verejného obstarávania na zhotoviteľa prác, ktorých súčasťou bude okrem inštalácie zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie na sedem mestských budov aj kompletná rekonštrukcia a modernizácia telocvične, ktorú na svoje aktivity v súčasnosti využíva dubnické centrum voľného času, s cieľom znížiť jej energetickú náročnosť a zlepšiť tak jej energetickú hospodárnosť.
Zámerom mesta je zdieľanie prebytočnej, resp. nespotrebovanej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie do budov s vyššími nárokmi na spotrebu; teda napr. do mestskej plavárne či na zimný štadión. Viac vám túto tému priblíži primátor mesta Dubnica nad Váhom Peter Wolf a hlavný mestský energetik Peter Mišovec.


