DUBNICA NAD VÁHOM. Projekt mestských včiel v Dubnici nad Váhom úspešne funguje od jari 2024. Cieľom iniciatívy je podpora biodiverzity a opeľovania v mestskom prostredí. Prvé úle boli umiestnené v areáli Technických služieb mesta. V lete 2025 sa projekt rozšíril o ďalšie včelstvá priamo v areáloch základných a materských škôl na sídlisku Centrum I a ZŠ s MŠ Pavla Demitru. Mestské včely vykazujú skvelé výsledky a produkujú kvalitný mestský med, ktorý pravidelne prechádza stáčaním.
Bez včelstva by nebol na svete život a to si uvedomujú aj Dubničania a podporujú rozvoj včelých rodín. “Tieto úli máme rozmiestnené už na všetkých našich základných školách a na technických službách mesta. Tento rok plánujeme vytočiť až 30 kg medu,” deklaroval primátor mesta Dubnica nad Váhom Peter Wolf. Takéto stáčanie medu sa uskutočnilo aj dnes v Základnej škole s materskou školou Pavla Demitru v Dubnici nad Váhom, pred zrakmi žiakov školy. Deti si mali možnosť pozrieť, akým spôsobom sa pripraví sladký med, ktorý tak majú radi. Vedenie školy túto aktivitu víta. “Sme radi, že to môžeme takýmto spôsobom deťom ukázať a deti môžu med aj ochutnať. Vidia, ako to celé prebieha,” povedal Oto Bača, riaditeľ ZŠ s MŠ Pavla Demitru v Dubnici nad Váhom. Druh medu sa počas roka mení. “Teraz stáčame repkový med zmiešaný s jarnými kvetmi a neskôr bude lipový, prípadne agátový. Ja som spokojný s množstvom aj kvalitou tohto medu,” priblížil Jozef Králik, mestský včelár.


