OMŠENIE. Stavanie mája v Omšení je tradičná obecná slávnosť, ktorá sa koná každoročne 30. apríla v centre obce. Podujatie sa vyznačuje snahou o zachovanie tradícií, pričom chlapi z obce často stavajú vysoký a statný máj vlastnými rukami bez použitia ťažkej techniky, čím umocňujú folklórny zážitok.
Aby bolo veselo sa postarala Dychová hudba Omšeňanka. Nemohlo chýbať ani občerstvenie a dobrá nálada. Tento rok sa opäť našla partia chlapov, ktorí sa rozhodli, že máj postavia bez ťažkej techniky. Ten tohtoročný má viac ako 20 metrov a stal sa pýchou centra obce.
Tradícia stavania mája má svoj historický kontext. Máj je pôvodne mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový, ktorý mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom; symbol na jar sa obnovujúcej prírody. Takmer u všetkých národov bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine za spevu starodávnych obradných piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci prejavujúcom radosť z víťazstva jari na zimou. často sa máje rozlične ozdobovali, najmä pestrými stužkami, farebnými papiermi a podobne; miestami sa tiež obliekali do ženských šiat alebo sa na ne vešali malé bábky.


